صفحه اصلی


بسیج تحقق شعار عدالت و انسانیت
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ - روابط عمومی

 
 
در تاریخ ۵ آذر ۱۳۵۸حضرت امام خمینی(ره)طی فرمانی دستور تاسیس بسیج مستضعفین را صادر نمودند . چرا؟ بسیج یعنی چه؟چه عاملی باعث شد که امام (ه)این دستور را صادر نمایند؟ 
بسیج به لحاظ لغوی به معنای سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ : عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نیروهای نظامی یك كشور برای جنگ می باشد .
به نظر ما بسیج یك حركت منظم و سارمان یافته اجتماعی است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه ، در قالبهای متفاوت در اثر شرایط خاصی مانند جنگ ، حوادث غیر مترقبه و حتی در زمان صلح و آرامش به بوجود می آید .
در جامعه ما نیز بسیج یك نهاد اجتماعی است . همانند خانواده كه به صورت عضوی از ساخت و نظام اجتماعی جامعه است به شمار می آید ، نهادی كه با هدف پاسداری از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامی قابل تصور نیست .
در اساسنامه بسیج مستضعفین ، بسیج را به این صورت تعریف كرده اند:
بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری كه هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاكمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت كامل بنیه دفاعی از طریق همكاری با سایر نیروهای مسلح و همچنین كمك به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غیر مترقبه می باشد .
فلذا اهداف انقلاب اسلامی باید فراتر از مرزهای نظام اسلامی مورد توجه قرار می گرفت و قلب میلیونها انسان را که تشنه رسالت انسانی خود و رهایی از استثمار بودند را با تعالیم سازنده و بر گرفته از تفکر ناب آن یار سفر کرده ، را به آرامش برسانند .
پیام بیسج پیام عزتمندی اقوام ، نژادها ، ادیان ، و مذاهب اسلامی است ، و این عزتمندی ،می طلبد تا شخصی همچون امام (ره) بدور از هیاهوی بوغهای استکباری و تحقق شعار عدالت و انسانیت و تلاش انسانهای آزاده برای جلوگیری از برده گی شرق ، غرب و زمینه سازی در امر ظهور منجی عالم بشریت با پیاده نمودن شریعت پاک محمدی (ص)در جامعه ایی که سالیان طولانی از آن فاصله گرفته بود، بعد از انقلاب هم مورد هجمه سنگین جهانخواران قرار گرفته بود که هر لحظه امکان داشت پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ مورد تهاجم قرار می گرفتیم باعث شد،
طی بیاناتی اعلام نماید :(مملكت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد) روز ۵/۸/۵۸ را بسیج عمومی اعلام فرمودند.
والبته درقرآن نیز هدف تشکیل بسیج در سوره توبه آیه ۴۰ به خوبی بیان گردیده که می فرماید: « ‌انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالكم و انفسكم فی سبیل الله ذلكم خیر لكم ان كنتم تعلمون » ؛ (با كیفیت مختلف حركت كنید و كوچ كنید در حالیكه با بار سبك هستید . مجهز باشید و جهاد كنید با مال و جانتان در راه خدا )،
بسیج به عنوان عاشق به تبعیت از ولایت فقیه و بسیجیان به عنوان نمونه بارز انسانهای ولایتمدار می دانیم که آماده اند در همه عرصه ها بالاخص جذب آموزش، و خدمت در ماموریتهای محوله و با توجه به شرایط شرایط سنی و صنفی دانش اموزی ،دانشجویی ،کارگری ،کارمندی،اساتید،مهندسی،پزشکی،عشایر و غیره و با توجه به اصل مردمی بودن آن ، همواره در خدمت ولایت مطلقه فقیه بوده ، و انشاالله آن طوری عمل می نماید که هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ (با توجه به تهدیدات قدرتهای پوشالی)آن رسالت واقعی خود را به منصه ظهور برساند . 
همچنان که امام خمینی (ره) در مورد اهمیت و ضرورت تشكیل بسیج فرمودند : دفاع از اسلام و كشورهای اسلامی امری است كه در مواقع خطر ، تكلیف شرعی و الهی و ملی است و برتمام قشرها و گروهها واجب است.
ایشان در بخشی از سخنان گهربار خود فرمودند: الآن در راس همه مسائل اسلامی ما قضیه مواجهه با آمریکاست باید تمام تجهیزات ما بطرف این دشمن باشد. مبادا یك وقتی یك تبلیغات سویی بشود و نظرهای ما تشتت پیدا بكند و افكارمان افكار مختلف بشود ... باید الان همه افكار ها یك چیز باشد . 
چطور در ان وقتی كه ما مواجه با این قدرت شیطانی داخلی بودیم هیچ دیگر تشتتی در كار نبود . همه با هم یك فكر داشتید و الله اكبر می گفتید و مقابله با یك چنین قدرتی می كردید شما الان می دانید كه مقابله ما با یك قدرتی است كه قدرتش صدها برابر زیادتر از آن قدرت قبلی است .
شما امروز یك چنین حالی دارید و مملكتمان یك چنین حالی دارد . مملكت شما الان یك حالی دارد كه اگر دیر بجنبیم برای همیشه تا آخر از بین رفته ایم . همه باید یكصدا باشند .سرو صدای امروز حفظ مقابله با آمریكاست ... باید همه قوایمان را مجتمع كنیم برای نجات دادن این كشور باید اگر مسائلی برایمان پیش بیاید هرچه هم سخت باشد تحمل كنیم . باز هم من تكرار می كنم كه بدانید شما با یك قدرتی مواجه هستید كه اگر غفلت بشود مملكتتان از بین می رود ، غفلت نباید بكیند غفلت نكردن به این است كه همه قوا را و هرچه فریاد دارید بر سر آمریكا بكشید ، هرچه تظاهرات بر ضد آمریكا بكنید قوای خودتان را مجهز بكیندو تعلیمات پیدا كنید و به دوستانتان تعلیم بدهید » و واقعا" آن پیر فرزانه چه زیبا ضرورت تشکیل بسیج را توجیه نمود . مملكت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد یكی از ابواب فقه باب رمی است . باب تیراندازی است ، آنوقت تیراندازی بوده حالا هم تیراندازی هست به یك طور دیگری » در اسلام با اینكه رهان ، یعنی یك چیزی را بگذارند برای چیزی كه نظیر قمار بازی می شود حرام است برای تیراندازی حرام نیست ، برای اسب دوانی حرام نیست .
سبق و رمایه یكی از مسائل فقه است برای اینكه همه افراد مستحب است كه سواری یاد بگیرند . حالا اتومبیل سواری و رانندگی را یاد بگیرند . و برای همه است كه تیراندازی را یاد بگیرند ، فنون جنگی را یاد بگیرند .
باید ملت ما جوانهایشان مجهز باشند به همین جهاز و علاوه بر جهاز دینی و ایمانی كه دارند مجهز به جهازهای مادی و اسلامی هم باشند و یاد گرفته باشند . اینطور نباشد كه یك تفنگی كه دستشان آمد ندانند كه با آن چه كنند . باید یاد بگیرند و یاد بدهند .
جوانها را یادشان بدهید همه جا . حضرت امام اضافه می كنند كه باید اینطور شود كه یك مملكتی بعد از چند سالی كه ۲۰ میلیون جوان دارد ۲۰میلیون تفنگدار داشته باشد و ۲۰میلیون ارتشی داشته باشد.
 دیدید و دیدند که بعد از تشکیل بسیج ، انسانهای پاک ، آزاده، پیر و جوان ، مرد و زن گروه گروه به این نهاد انقلابی روی آوردند و سعی نمودند کاری کنند ،کارستان ، که بحمدالله کارستان شان شد عدم وابستگی به شرق و غرب ، پیروزی در هشت سال دفاع مقدس،رشد علمی در سطح جهانی،احساس ترس و دلهره انداختن بر قامت دشمنان و بیداری همه ی ملل مستضعف، جهانی شدن تفکر بسیج ،تلاش برای فراهم نمودند مقدمات ظهور یگانه منجی عالم بشریت حضرت حجةابن الحسن العسکری(عج) در سایه رهبری نایب برحقش امام خامنه ایی (مدظله العالی). 

  نام و نام خانوادگی :
  

  نظر شما :
  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نخواهد شد.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابند.