صفحه اصلی


هفتم آذرماه روز نيروي دريايي ارتش
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - روابط عمومی

 

 

روزي كه پرسنل شجاع نيروي دريايي ارتش با كمترين امكانات و با ايثار جان بهترين عزيزان و همرزمان خود، بزرگترين ضربه را بر پيكر نيروي دريايي ارتش بعث عراق وارد ساختند و شجاعانه از حقانيت و تماميت ارضي ايران اسلامي دفاع كردند. آنان با اهدا خون خود در دل آبهاي مواج و خروشان خليج فارس به نداي هل من ناصر حسين زمان لبيك گفتند و با افتخار شربت شهادت نوشيدند. به طوريكه چگونه زيستن را به آنان كه مي خواهند حسين وار زندگي كنند و پيرو مكتب اسلام تشيع سرخ علوي باشند، آموختند. يكي از ثمرات ارزشمند اين رشادتها و پايمرديها حضور همه جانبه و هماهنگ برادران ارتشي و سپاهي و در كنارآنان نيروهاي بسيجي و مردمي در سراسر مرزهاي آبي ميهن اسلاميمان است و بر خود مي بالند كه تحت امرفرماندهي كل قوا حضرت آيت الله خامنه اي ولي امر مسلمين در حراست از مرزهاي آبي كشور اسلاميمان انجام وظيفه مي كنند. اگر در اوايل پيروزي انقلاب نيروي دريايي احساس تنهايي مي كرد، امروز بر خود مي بالد كه در كنار نيروهاي مردمي و سپاهي با اقتدار تمام در مقابل دشمنان اسلام ايستاده است. از سوي ديگر مردم نيز اين افتخار را استحقاق خود مي دانند كه حافظان و دريادلاني دارند كه سرافرازانه به پيروي از ولي امر مسلمين از سرحدات اسلام پاسداري مي كنند و با آرامش خيال به زندگي شرافتمندانه خود ادامه مي دهند. چه چيزي با ارزشترين و والاتر از اين مي توان يافت كه ارتش نيرومند در كنار ملتي سلحشور و در زير سايه الهي، تحت امر ولايت فقيه با صفا و صميميت زندگي مي كنند و از ارزشهاي اسلامي دفاع مي كنند؟ تحقق همه اين ارزشها خبر به ايثار و از خودگذشتگي و ثمره خون هاي عزيزاني كه در طول هشت سال دفاع مقدس در ميادين نبرد حق عليه باطل و در پهنه آبهاي نيلگون خليج فارس ايستادند و استقامت كردند چيز ديگر نمي تواند باشد. عزيزان و شهيداني كه از جان و مال خود گذشتند و چراغ روشني براي پويندگان راه حق و حقيقت شدند.

 

 

 

 

 

 

 

نيروي دريايي و رويارويي مستقيم با امريكا:

 

 

 

 

 

در تاريخ 29 فروردين 1367، همزمان با روز ارتش، برگ زرين ديگري بر افتخارات نيروي دريايي ارتش اضافه شد. در اين روز كه بعداً به روز نيروي دريايي موسوم شد، پرسنل شجاع ناوشكن هاي سهند و سبلان و ناوچه جوشن در مصافي نابرابر در مقابل نيروهاي متجاوز امريكايي ايستادند. رشادت ها و جانفشاني هاي دليرمردان ناوشكن سهند آنچنان باعث حيرت دشمن گرديد كه ناچار لب به تعريف و تمجيد گشود. ناوشكن سهند در حالي كه مورد اصابت چندين فروند موشك امريكايي قرار گرفته بود و قسمتهاي زيادي از آن در شعله هاي آتش مي سوخت و آرام آرام در آب هاي گرم خليج فارس فرو مي رفت، خدمه هاي فداكارش آن را ترك نكردند و تا واپسين لحظات و با شليك آخرين گلوله هاي خود خشم و انزجار خويش را نثار دشمن كردند.

 

 

 

 

مأموريت اصلي نيروي دريايي:

 

نيروي دريايي وظيفه خطير حفاظت از سواحلي به طول بيش از 3000 كيلومتر در شمال و جنوب و همچنين دفاع از آب هاي ساحلي و منابع حياتي و استراتژيك كشور را بر عهده دارد و همواره به عنوان وزنه اي تعيين كننده در منطقه خليج فارس و درياي عمان، به حساب مي آيد. اين نيرو بايگان هاي شناور دريايي، تفنگداران و تكاوران، اسكادرانهاي هوانا و هوادريا، واحدهاي پروازي نيرو و غواصان زبده و يگانهاي زير سطحي كيلو كلاس بر حوزه هاي تحت حفاظت و حراست خود در خليج فارس و درياي عمان و درياي خزر تسلط كامل دارد و هرنوع فعاليتي را از سوي دشمن و در محدوده قانوني خود، خنثي مي كند. ناوهاي جنگي كشورمان با توجه به حركت هاي قدرت هاي جهاني مبني بر حضور دريايي در اقيانوس هند و درياي عمان، در طول جنگ تحميلي و پس از آن، دست به تدابير امنيتي زدند و با نظارت كامل بر حضور اين كشتي هاي جنگي بيگانه، آمادگي خود را براي مقابله با تهديدات احتمالي آنان حفظ كرده اند. اجراي مانورهاي متعدد و به نمايش گذاشتن توان رزمي ـ عملياتي در منطقه استراتژيك خليج فارس، در مقاطع حساس دوران دفاع مقدس و پس از آن، نشان دهنده حضور قدرتمندانه جمهوري اسلامي ايران در منطقه و حاكميت آن بر آب هاي خليج فارس است.

 

 

 

بازرسي و كنترل كشتي هاي خارجي:

 

نيروي دريايي در طول جنگ تحميلي در اجراي سياست جمهوري اسلامي مبني بر توقيف كشتي هايي كه داراي كالاهاي مشكوك به مقصد عراق بودند، وظيفه مهمي بر عهده داشت، به گونه اي كه اين نيرو ضمن نظارت بر تردد كشتي هاي وارد شده به خليج فارس و درياي عمان از طريق تنگه هرمز، به بازرسي و بازپرسي كشتي هاي مشكوك مي پرداخت كه در اين خصوص صدها كشتي خارجي كنترل و بازرسي شد.

 

 

 

نيروهاي دريايي و جنگ زميني:

 

حضور نيروي دريايي در صحنه هاي نبرد زميني و حماسه هايي كه تفنگداران و تكاور

 

  نام و نام خانوادگی :
  

  نظر شما :
  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نخواهد شد.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابند.